حسابدار " مرجع تخصصی حسابداری"

پیام های کوتاه

برگزاری مصاحبه در ۳ واحد دانشگاه آزاد اسلامی

برای تهیه گزارشی از روند برگزاری مصاحبه دانشجویان پذیرفته شده در کنکور دکتری از اول تیر تا۲۱ مرداد امسال که در سه واحد تهران مرکز، علوم و تحقیقات و تهران جنوب برگزار می شود، به واحد تهران مرکزی رفتیم؛ واحدی که این روزها میزبان بیشترین آمار مصاحبه شوندگان دوره دکتری است. ساعت حضور به همه داوطلبان یک و نیم بعدازظهر اعلام شده که شاید همین مساله باعث شلوغی واحد شده بود. داوطلبانی از همه نقاط کشور میهمان این واحد بودند از شمال تا جنوب کشور٬ داوطلبانی شیک و اتو کشیده شاید براین باور بودند که ظاهر آراسته هم در قبولیشان موثر است. خیلی هایشان با خانواده آمده بودند، خیلی ها هم تنها. اما آنچه در میان تمام داوطلبان مشترک بود، همراهان کاغذیشان بود از جنس پایان نامه و کتاب و جزوه در کیف های دستی. مصاحبه در دو ساختمان شماره یک و دو در حال برگزاری بود. در هر طبقه کلاس هایی برای انجام مصاحبه در رشته های مختلف اختصاص یافته بود؛ از روانشناسی گرفته تا زبان و ادبیات فارسی و عرب، بازرگان، زبان انگلیسی و مدیریت. داوطلبان رسانه و ارتباطات هم کم نبودند. استرس در چهره تک تک داوطلبان موج می زد. هر چند بودن داوطلبانی که به واسطه تکرار این تجربه حالا با خیالی آسوده تر و ترسی کمتر انتظار انجام مصاحبه را می کشیدند.

غزاله تاجیک٬،داوطلب رشته بازرگانی است. دختر جوانی که از گرگان برای انجام مصاحبه به تهران آمده بود. گر چه ساعت یک و نیم، ساعت اعلام شده به او برای انجام مصاحبه بود اما از ترس دیر رسیدن به لحاظ مسافت طولانی، خود را ۹ صبح به واحد تهران مرکزی رسانده بود. در مقایسه با دیگر رقبایش خیالی آسوده تر داشت. او در گفت وگو با «فرهیختگان» می گوید: «سال گذشته هم این لحظه را تجربه کرده ام. شاید به خاطر این است که استرس کمتری دارم.» حرفش را با لبخند ادامه می دهد و انگیزه حضورش در این آزمون را تکمیل تحصیلات خود برای رسیدن به آرزویش، که همان مدرسی دانشگاه است، عنوان می کند و می افزاید: «تنها هدفم از درس خواندن تدریس در دانشگاه است. به خاطر همین تاکنون در هیچ ارگان دولتی یا غیردولتی مشغول کار نشده ام.» البته او بیکار نیست و با راه اندازی مغازه ای کوچک می کوشد آموخته های علمی خود را در بخش اقتصادی به کار بگیرد. او ادامه می دهد: «اولین انتخابم دانشگاه علی آباد است؛ چراکه به محل زندگی ام نزدیک است.» غزاله را با آروزهایش تنها می گذاریم تا بیشتر خود را برای انجام مصاحبه آماده کند.

در سمت دیگر سالن جوانی نشسته که در گفت وگو با «فرهیختگان» خود را علی علی آبادیان معرفی می کند و می گوید: «برای انجام مصاحبه در رشته مدیریت تکنولوژی آمده ام.» به گفته خودش، اگر در این مصاحبه پذیرفته شود می تواند مهر آینده در کنار دانشجویان واحد علوم و تحقیقات به آرزویش جامه عمل بپوشاند؛ واحدی که دوره ارشد را هم در آن سپری کرده است. وقتی از انگیزه اش درخصوص انتخاب این رشته می پرسم٬ بیان می کند: «ما در کشور در استفاده از بخش تکنولوژی و بهره بردن صحیح از آن خلأ داریم. تکنولوژی و راهیابی آن به خانه هایمان هیچ سنخیتی با ما ندارد. بنابراین دوست داشتم با توجه به علاقه و احساس نیاز فوق با تحصیل در رشته مدیریت تکنولوژی این خلأ را در کشور پر کنم.»

سن و سال نمی شناسد؛ ورود قوی دانشگاه آزاد اسلامی به حوزه توسعه تحصیلات تکمیلی باعث شده بود امسال شاهد طیف گسترده و متنوعی از گروه های مختلف سنی در مصاحبه پذیرش دانشجویان دوره دکتری باشیم. خسرو گارسچی، داوطلبی بود که حالا بعد از بازنشستگی و با داشتن ۵۶ سال در کنکور دکتری به مرحله انجام مصاحبه در رشته ارتباط اجتماعی رسیده بود؛ داوطلبی که موهای سپیدش حکایت از تجارب زیادش در زندگی دارد اما در گفت وگو با «فرهیختگان» می گوید: «ترس از پذیرفته نشدن در مصاحبه برای تمام داوطلبان وجود دارد؛ چرا که درس خواندن برای رسیدن به این نقطه یک سال زندگی آنها را تحت الشعاع قرار داده است.»

او با بیان این که بازنشسته حوزه ریاست جمهوری است اما دوست دارد بعد از گذراندن دوره تحصیلات دکتری مدرس دانشگاه شود، می افزاید: «تکمیل تحصیلات آکادمیک ضمن این که اطلاعات انسان را زیاد می کند موجب می شود بیشتر از گذشته به امور پیرامون خود واقف شود و با نگاه علمی تر به آنها بنگرد.»

این داوطلب خوشحال است از اینکه در سایه دانشگاه آزاد اسلامی بخش عظیمی از علاقه مندان به شرکت در دوره دکتری می توانند در دانشگاه حضور یابند.

ماندانا تیرا هم داوطلبی پذیرفته شده در رشته علوم ارتباطات است. او در گفت وگو با «فرهیختگان» می گوید: «گرچه دارای مدرک کارشناسی مامایی و کارشناسی ارشد در رشته مطالعات زنان و خانواده هستم٬ اما ترجیح داده ام داشته های علمی خود را با تحصیل در رشته علوم ارتباطات تکمیل کنم.» او که سال های زیادی را با جامعه زنان گذرانده معتقد است که مشکل عمده ما در ارتباط گیری با زنان است؛ جامعه ای که نیازمند توجه و آموزش بسیار است، اما در سایه کمبودهای فوق متاسفانه نمیتوانیم آنطور که باید و شاید خیلی قوی در بخش های مختلف با آنها ارتباط برقرار کنیم٬ بنابراین کوشیدم با تلاش در کنکور دکتری برای قبولی در رشته علوم ارتباطات از آموخته های این رشته تحصیلی برای ادامه فعالیت های اجتماعی خود بهره ببرم.

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">