حسابدار " مرجع تخصصی حسابداری"

پیام های کوتاه

۲۹ مطلب در ارديبهشت ۱۳۹۵ ثبت شده است

جمعه, ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۵، ۱۲:۲۴ ب.ظ

سهمیه شاگرد اولی در آزمون کارشناسی ارشد

در مطلب حاضر جزئیات سهمیه رتبه های اول دوره کارشناسی در پذیرش نهایی آزمون کارشناسی ارشد تشریح شده است.

خبر کامل در ادامه مطلب...

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۳۱ ارديبهشت ۹۵ ، ۱۲:۲۴
گروه آموزشی فانوس
پنجشنبه, ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۵، ۰۹:۳۴ ب.ظ

معرفی گرایش‌ها

حسابداری یک سیستم اطلاعاتی است که با جمع آوری، به نظم درآوردن و تهیه گزارش‌هایی بر مبنای اطلاعات موجود به تصمیم‌گیری افراد درون و برون سازمانی کمک می‌کند. از آن‌جایی که افراد درون سازمانی و برون سازمانی دارای اهداف متفاوتی هستند ب اطلاعات متفاوتی نیاز دارند، بنابراین گزارش‌های تهیه شده برای این گروه از افراد نیز باید متفاوت باشد. به همین دلیل است که حسابداری دارای چند گرایش است: حسابداری مالی، حسابداری مدیریت و حسابرسی

حسابداری: هدف این گرایش از حسابداری تهیه اطلاعات مربوط برای تصمیم‌گیری افراد برون سازمانی است. سرمایه‌گذاران و اعتباردهندگان از افراد برون سازمانی محسوب می‌شوند و تصمیمات این افراد در رابطه با خرید، فروش و نگهداری سهام سازمان مربوطه است. حسابداری مالی با استفاده از استانداردهای حسابداری به تهیه گزارش‌های مالی می‌پردازد و این گزارشات را در نهایت در اختیار استفاده‌کنندگان قرار می‌دهد. در این گرایش، حسابداری مالی در بین سایر دروس حسابداری مانند حسابداری صنعتی و حسابرسی از اهمیت بالاتری برخوردار است، به همین دلیل درس حسابداری مالی در آزمون کنکور کارشناسی ارشد دارای ضریب 3 در بین سایر دروس تخصصی با ضریب 2 قرار دارد.

حسابداری مدیریت: هدف این گرایش از حسابداری تهیه ازلاعات مربوط برای تصمیم‌گیری افراد درون سازمانی است. مدیران از افراد درون سازمانی محسوب می‌شوند و تصمیمات مدیران نیز شامل خرید و فروش تجیزات درون سازمان، توقف یا راه‌اندازی خط تولید در سازمان، سرمایه‌گذاری در پروژه جدید، خرید یا ساخت قطعات اولیه مورد نیاز در تولید، میزان سفارشات بهینه و...... است. بدیهی است مدیران برای تصمیم‌گیری در سازمان نیاز به اطلاعاتی دارند مربوط، به موقع و آینده‌نگر است. در این میان مهم نیست که اطلاعات ارائه شده به مدیر کمی باشد یا کیفی و یا این که حتی از اصول و استاندارد خاصی پیروی کند. اطلاعات تنها باید دارای کیفیت برای تصمیم‌گیری مدیریت باشد.
 از آن جایی که حسابداری صنعتی در دوران کارشناسی به دانشجویان حسابداری در رابطه با این موارد دانش و آگاهی می‌دهد بنابراین دارای اهمیت بالاتری در بین دو درس تخصصی دیگر یعنی حسابداری مالی و حسابرسی دارد و در آزمون کارشناسی ارشد نیز دارای ضریب 3 در بین دروس دیگر با ضریب 2 قرار می‌گیرید.

حسابرسی: همان‌طور که بیان شد حسابداری مالی به دنبال ارائه اطلاعات مربوط برای استفاده‌کنندگان برون سازمانی است. اما آیا استفاد‌کنندگان برون سازمانی به گزارش‌های مالی اعتماد دارند؟ آیا گزارش‌های مالی تهیه شده عاری از هر گونه خطا و تحریف است؟ چگ.نه می‌توان خطا و تحریف در گزارش‌های مالی شناسایی نمود؟ برای این که گزارش‌های ارائه شده توسط شرکت‌ها قابل اعتماد باشد خدمات حسابرسی ارائه می‌شود. حسابرسان به بررسی گزارش‌های مالی تهیه شده توسط حسابداری مالی می‌پردازند و به استفاده‌کنندگان این اطمینان را می‌دهند که اطلاعات منعکس شده در گزارش‌های شرکت قابل اعتماد است و می‌توانند برای تصمیم‌گیری مور استفاده قرار گیرند. بدیهی است که درس حسابرسی در بین دو درس حسابداری مالی و حسابداری صنعتی دارای اهمیت بالاتری است و در آزمون کارشناسی ارشد حسابرسی دارای ضریب 3 بین دو درس دیگر با ضریب 2 است.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۳۰ ارديبهشت ۹۵ ، ۲۱:۳۴
گروه آموزشی فانوس
پنجشنبه, ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۵، ۰۸:۲۹ ب.ظ

اعلام نتایج پذیرش دکتری استعداد درخشان ۱۳۹۵ دانشگاه قم

 فهرست اسامی دعوت‌شدگان به مصاحبه و نیز زمان‌بندی برگزاری مصاحبه دکتری استعداد درخشان ۹۵ دانشگاه قم منتشر شد.

خبر کامل در ادامه مطلب...

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۳۰ ارديبهشت ۹۵ ، ۲۰:۲۹
گروه آموزشی فانوس

آخرین مهلت ارسال مدارک فراخوان پذیرش بدون آزمون دانشجوی دکتری تخصصی سال تحصیلی ۹۶-۹۵ دانشگاه دامغان پنجم خرداد ماه می باشد.

به گزارش گروه آموزشی فانوس، دانشگاه دامغان بر اساس ابلاغیه شماره ۲۱/۶۷۲۷۲ شماره ۱۳۹۳/۰۴/۱۸ (موضوع پذیرش دانشجو بدون آزمون استعداد درخشان در دوره تحصیلی دکتری) و اصلاحیه شماره ۲۱/۲۳۷۲۰۰ مورخ ۹۳/۱۲/۱۶ و بر اساس  شرایط مندرج در این اطلاعیه و مصاحبهی علمی که توسط گروههای آموزشی انجام میگیرد، اقدام به پذیرش دانشجوی مقطع دکتری در رشته های زیر برای نیمسال اول سال تحصیلی ۱۳۹۵ می نماید:

خبر کامل در ادامه مطلب...

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۳۰ ارديبهشت ۹۵ ، ۲۰:۲۰
گروه آموزشی فانوس

۱۹ رشته/گرایش جدید به فهرست رشته‌های دارای پذیرش دکتری استعداد درخشان سال تحصیلی ۹۵-۹۶ دانشگاه شیراز اضافه گردید.

خبر کامل در ادامه مطلب...

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۳۰ ارديبهشت ۹۵ ، ۲۰:۱۴
گروه آموزشی فانوس